Strona główna
Dziecko
Tutaj jesteś
Dziecko Jak zapobiegać wszawicy u dziecka

Jak zapobiegać wszawicy u dziecka? Poznaj najważniejsze zasady

Data publikacji 3 listopada, 2024


Wszawica to choroba powszechnie występująca w żłobkach, przedszkolach, a nawet w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Jej rozprzestrzenianiu się sprzyja fakt, iż młodszym dzieciom trudno jest zachować dystans społeczny, a często także podstawowe zasady higieny. Jeśli nie chcesz, aby Twoja pociecha przyniosła do domu pasożyty, to w pierwszej kolejności postaw na profilaktykę.

Upinaj dziecku włosy

Jeśli Twoje dziecko ma dłuższą fryzurę, to przed wyjściem rano do żłobka, przedszkola czy szkoły dopilnuj, aby ściśle upiąć mu włoski. Dobrze sprawdzają się tutaj klasyczne koczki czy wysoko wiązane kucyki.

Chodzi o to, aby włosy dziecka nie stykały się z powierzchniami, na których mogą bytować pasożyty, np. z wykładziną w przedszkolu. Warto wiedzieć, że wesz głowowa może przeżyć poza żywicielem nawet do 48 godzin, stąd wszawica z łatwością przenosi się za pośrednictwem różnych przedmiotów.

Przekaż dziecku podstawowe zasady higieny

W przypadku bardzo małych dzieci taka edukacja niewiele da, ale kilkuletniej pociesze śmiało można już wpoić takie podstawy jak:

  • Niedzielenie się przyborami osobistymi z innymi dziećmi;

  • Niepożyczanie sobie czapek, szalików, spinek, kokardek, gumek do włosów etc.;

  • Mycie rąk po zabawie i przed każdym posiłkiem;

  • Odkładanie osobistych rzeczy w miejscach do tego przeznaczonych – dziecko nie powinno np. rzucać czapki na podłogę.

Przekaż dziecku te zasady w zrozumiały, dostosowany do jego wieku sposób. Nie strasz okropnymi pasożytami, ale wytłumacz, dlaczego warto chronić się przed wszawicą, co to za choroba, jak można się nią zarazić itd.

Kontrola głowy

W tak zwanym sezonie wszawicy, który trwa od wczesnej jesieni do końca roku szkolnego, warto regularnie kontrolować głowę dziecka, nawet codziennie. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy rodzice otrzymują informację z przedszkola czy szkoły o stwierdzeniu przypadku wszawicy.

Dokonując przeglądu głowy dziecka zwracaj uwagę na drobne, białawo-żółte kuleczki przyczepione do podstawy włosa. To gnidy, czyli jaja wszy. Ich obecność niezawodnie świadczy o wszawicy.

Ważne:

Jeśli wykryjesz wszy na głowie dziecka, to niezwłocznie powiadom o tym dyrekcję placówki, do której uczęszcza pociecha. Dzięki temu inni rodzice zostaną ostrzeżeni – oczywiście anonimowo (nikt nie ujawni danych dziecka).

Stosowanie środków profilaktycznych

Mając świadomość zagrożenia ze strony wszawicy, warto sięgnąć po specjalistyczny preparat, który znacząco zredukuje czy wręcz wykluczy ryzyko zagnieżdżenia się pasożytów na głowie dziecka.

Takie preparaty tworzą niewidzialną, niebrudzącą powłokę na włosach, przez co dziecko staje się nieatrakcyjne dla wszy. Zapobiega to przenoszeniu się pasożytów czy to z innych dzieci, czy z różnych przedmiotów, z którymi dziecko może mieć kontakt np. w przedszkolu.

Takie preparaty mogą być stosowane również u dorosłych, dlatego stanowią naprawdę przydatny i skuteczny element profilaktyki wszawicy, nie tylko w ciągu roku szkolnego, ale też np. podczas rodzinnych wakacji (wszawicą można się zarazić chociażby w hotelu, w pensjonacie, w środkach komunikacji zbiorowej itd.).

Gdy prewencja zawiedzie

Oczywiście może się zdarzyć, że pomimo stosowania się do omówionych zasad, dziecko jednak przyniesie do domu wszy na głowie. Uspokajamy: to nie koniec świata. Nie ma się czym stresować i czego wstydzić, takie sytuacje są normalne.

Leczenie wszawicy przebiega dziś bardzo szybko i bez istotnych uciążliwości dla dziecka, co umożliwiają specjalistyczne preparaty zwalczające pasożyty. Zapomnij o dawnych metodach, jak np. skracanie włosów do samej skóry, octowe płukanki itd.

Dobry preparat z pewnością poleci Ci farmaceuta. Warto wybrać taki, który działa od razu i eliminuje wszy już po pierwszej aplikacji, a przy tym niezawierający środków owadobójczych, czyli bezpieczny zarówno dla ludzi, jak i środowiska naturalnego.

Dowiedz się, jak zapobiegać wszawicy u dziecka – mamy dla Ciebie kilka cennych wskazówek przeczytasz w artykule na stronie internetowej.

Artykuł sponsorowany

Co robić, kiedy dziecko zaczyna ząbkować – porady dla rodziców

Redakcja parkrodzinka.pl

Jesteśmy zespołem rodziców dla rodziców! Na naszym blogu dzielimy się przemyśleniami, radami i inspiracjami z zakresu życia rodzin, ciąży, wychowania dzieci oraz rodzinnego wypoczynku.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?